Hepatit C’yi Anlamak

Siz ya da bir yakınınızda Hepatit C virüsü varsa ya da bu virüsü taşıma olasılığı varsa, hastalık hakkında doğru bilgi edinmeniz çok önemlidir. Hastalık ile ilgili doğru bilgiye sahip olmanız hastalığınızı daha kolay yönetmenize ya da çevrenizdekilerin hastalıklarını yönetmesine yardımcı olacaktır. Bu sayfada hastalık ile ilgili temel bilgileri bulacaksınız.

Hepatit C (HCV olarak da adlandırılır) karaciğerde hasar oluşmasına sebep olan bir virüstür. Bu virüs, bağışıklık sisteminin sağlıklı karaciğer hücrelerine saldırmasına yol açar. Hepatit C virüsü enfeksiyonu kronik karaciğer hastalığının temel sebeplerinden biridir.1,2

hepatit_img_1
hepatit_img_1
hepatit_img_2
hepatit_img_2

Hepatit C hastaları yalnız değilsiniz. Amerika’da 3.2 milyon, dünyada 71 milyon kişide, ülkemizde ise nüfusun %0,5’i ila %0,9’unda hepatit C hastalığı görülmektedir.4,5,6 Virüsü taşıyan her 100 kişinin %75-85’inde kronik hepatit C gelişir.

Kronik Hepatit C bulunan kişilerin;

 • %60-70’inde kronik karaciğer hastalığı gelişir
 • %5 ila %20’sinde siroz oluşur
 • Sirozlu hastalarin %1 ila %5’inde ise karaciğer kanseri gelişir

Sarılık, iştahsızlık, halsizlik ya da karın ağrısı gibi belirtiler hastalığın akut ya da kronik döneminde ortaya çıkabilir. Ancak, hastaların çoğunda hastalığın ilerlediği 20 yıl ya da daha fazla sürede hiçbir belirti görülmeyebilir.3

infected

Hepatit C enfeksiyonu hangi evrede olursa olsun, karaciğer hasarı oluşabilmesine rağmen hiçbir belirti göstermeyebilir. Aslında, çoğu hastada siroz ya da karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklar ileri evreye ulaşıncaya dek belirti gözlenmez.

Hepatit C enfeksiyonu kapan hastaların yaklaşık %80’i hiçbir belirti göstermezler. Hastalık hangi evrede olursa olsun, karaciğer hasarı oluşabilmesine karşın belirtiler görülmeyebilir. Aslında, çoğu hastada siroz ya da karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklar ileri evreye ulaşıncaya kadar belirti gözlenmez. Bu sebeple hastalığa erken tanı konması çok önemlidir. Hepatit C hakkında daha fazla bilgi almak için hekiminize ya da size en yakın sağlık kuruluşuna danışınız.

infected

Biliyor muydunuz?

Hepatit C birkaç tip hepatit virüsünden birisidir. Diğer tipleri hepatit A ve hepatit B’dir. Hepatit A genellikle virüs bulaşmış yiyecek veya sudan, virüsü taşıyan bir kişiyle yakın temas sonucunda bulaşır. Hepatit B kan ve vücut sıvılarıyla bulaşır ve kişiden kişiye bulaşması hepatit C’den daha kolaydır. Hepatit A ve B için geliştirilmiş aşılar mevcut ve Türkiye Sağlık Bakanlığı Aşı Takviminde yer alırken, Hepatit C için dünyada geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır.

asilar
anlamak_Table
anlamak_Table

Hepatit C'siz Yaşam

Hepatit C enfeksiyonu ile savaşırken yalnız değilsiniz. Birinci derece ailenizin, yakınlarınızın ve hekiminizin desteğini alarak hepatit C ile daha kolay mücadele edebilirsiniz. Hepatit C enfeksiyonunun yol açabileceği hasarlardan vücudunuzu koruyabilmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için hekimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

HEKİMİNİZE DANIŞIN

Herhangi bir ilaç, bitkisel ürün ya da vitamin kullanmadan önce bu maddelerin karaciğerinize zarar vermeyeceğinden emin olmak için hekiminize danışmanız çok önemlidir. Hekiminiz, hastalığınızın öyküsünü bildiğinden almak istediğiniz maddelerin karaciğerinize etkisi veya almakta olduğunuz diğer ilaçlar ile etkileşimi konusunda sizi bilgilendirecektir.

KARACİĞERİNİZİ KORUYUN

Hepatit C ile yaşıyor olsanız bile, karaciğerinize daha az yük binmesine yardımcı olmak ve daha iyi yaşamak için yapabileceğiniz çok şey var.
1-Yediklerimiz ve içtiklerimizin çoğu karaciğerlerimizden geçtiği için dengeli ve sağlıklı beslenme önemlidir.
2- Alkol, karaciğer hasarının hızını artırabilir. Bu yüzden alkol alımını sınırlamanız ya da alkolü tamamen bırakmanız önem taşır.
3-Doğru beslenmeniz önemlidir. Yağlı yiyeceklerden, özellikle de doymuş yağ açısından yüksek olanlardan, mümkün olduğunca kaçınmanız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.1

hepatit_img_1
hepatit_img_1

İŞ YERİNDE HEPATİT C

Hepatit C enfeksiyonunuzun olması sizi çalışmaktan alıkoymamalı. Ancak ender olarak sağlık durumunuz nedeniyle hekiminiz bir süre çalışmamanız gerektiğine karar verebilir.

Referanslar

 1. 1. WHO. Hepatitis C Fact Sheet No. 164, updated April 2014.http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs164/en/Erişim Tarihi Mayıs, 2015.
 2. 2. Koziel M J et al.Cellular Immune Responses against Hepatitis C Virus. Clinical Infectious Diseases 2005; 41:S25–31.
 3. 3. http://www.cdc.gov/hepatitis/hcv/cfaq.htmErişim Tarihi Ağustos, 2015.
 4. 4. Lavanchy D. Evolving epidemiology of hepatitis C virus. Clin Microbiol Infect 2011;17:107-15.
 5. 5. EASL Recommendations on Treatment of Hepatitis C 2015; http://www.easl.eu/research/our-contributions/clinical-practice-guidelines, Erişim tarihi Ağustos 2015
 6. 6. TKAD 2010, VHSD 2010 http://www.vhsd.org/files/file/2012_sunumlar/HepCdeTedVHK.pdf Erişim tarihi Ağustos 2015
 7. 7.http://www.cdc.gov/correctionalhealth/docs/CDCHep_HepC.pdf Erişim tarihi Ağustos 2015.
 8. 8.http://www.cdc.gov/hepatitis/HCV/PDFs/HepCGeneralFactSheet.pdf Erişim tarihi Agustos 2015
 9. 9.http://www.cdc.gov/idu/hepatitis/manage_chronich_hep_b-c.pdf Erişim tarihi Ağustos 2015.
 10. 10.http://www.who.int/features/qa/76/en/ Erişim tarihi Ağustos 2015
 11. 11.http://www.asm.gov.tr/AsiTakvimi.smt Erişim tarihi Ağustos 2015
 12. 12. Franciscus A. et al. A GUIDE TO: UNDERSTANDING HEPATITIS C 2015.http://hcvadvocate.org/hepatitis/factsheets_pdf/HCV_Guide.pdfErişim Tarihi Ağustos, 2015.

NEREYE Kendinizi Test Edin!